Biblioteka Miejska w ramach obchodów 50 lecia nadania praw miejskich naszemu miastu przedstawiła monodram Janusza Stolarskiego będący adaptacją "ECCE HOMO ? Jak się staje, kim się jest” - Fryderyka Nietzschego. Spektakl pomyślany został jako monolog samego filozofa. Nietzsche w tym przedstawieniu to postać naznaczona piętnem tragizmu, a równocześnie pełna inteligentnego dowcipu.
Pokazana w dwóch wcieleniach, dwóch aspektach osobowości: szaleństwie i geniuszu. Z jednej strony mamy do czynienia z wykładającym swe prawdy, błyskotliwym, pełnym energii filozofem, z drugiej - szaleńcem bełkocącym niezrozumiałe słowa, szukającym ucieczki od sennych koszmarów w wielkiej drewnianej skrzyni.
Przez cały czas byliśmy świadkami walki z obłędem, chorobą rozkładającą organizm wbrew woli życia i instynktowi, a przede wszystkim zmagania się życia ze śmiercią. Cisza zapadła nagle po ostatnich słowach aktora i po opadnięciu wieka skrzyni, z którą mocował się Nietzsche. Scena była bardzo przejmująca.