Uwaga! Od 1 czerwca obowiązują letnie godziny otwarcia. We wszystkie soboty Biblioteka będzie nieczynna, pozostałe dni bez zmian.

Podróże z pasją


11 czerwca w Kulturtece odbyło się ostatnie spotkanie o podróżach z pasją, tym razem Państwo Urban zaprosili nas do Nepalu. Zwiedziliśmy Katmandu – stolicę kraju, następnie zobaczyliśmy wschód słońca z widokiem na zapalające się w promieniach słońca Himalaje. Przespacerowaliśmy się gwarnymi ulicami, na których nadal widać piętno odciśnięte przez liczne trzęsienia ziemi. Cały czas organizowana jest pomoc na rzecz odbudowy wielu cennych zabytków o randze światowej.

Ogromną wartość dla podróżników ma kultura i obyczaje danego kraju, dlatego zawsze w barwne opowieści wplatają historie o licznych bóstwach, obrzędach, ale także o świętach, w których mieli przyjemność brać udział. Niezwykle szokująca jest historia Kumari Dewi, czyli żyjącego bóstwa, które musi być wiecznie młode, dlatego w jej postać wcielana jest dziewczynka, która wchodząc w okres dojrzewania zastępowana jest kolejną małą wybranką. Na rzecz swojej boskości pozbawiana jest dzieciństwa, a jej głównym obowiązkiem jest ochrona króla i rodziny królewskiej przed złem i nieszczęściem.

Wszystkie spotkania z podróżami były niezwykle inspirujące i dały wiele fascynujących pomysłów nie tylko  na nadchodzące wakacje.