Zapraszamy na Recital Chopinowski w wykonaniu Piotra Żukowskiego, 9 kwietnia 2019 roku. Szczegóły wkrótce.

Radosne dzieciństwo


Według Medonet.pl w Polsce nowotwory wykrywane są u ok. 1300 dzieci rocznie. Znaczna ich część jest odkryta zbyt późno, kiedy choroba jest już zaawansowana. Niestety, nowotwory nie dotyczą tylko osób dorosłych, zwłaszcza starszych i schorowanych. Dzieci najczęściej walczą z białaczką, guzami mózgu, nerczakami, chłoniakami. Wczesna profilaktyka i rozpoznanie, znacznie zwiększają szanse na wyzdrowienie. Badania przesiewowe pozwalają na wczesne wykrycie zaburzeń.

Zdając sobie sprawę z tych niepokojących trendów Stowarzyszanie Pozytywny Luboń, Miasto Luboń oraz Biblioteka Miejska wraz z Fundacją Ronalda McDonalda zapraszają mieszkańców miasta do wzięcia udziału w festynie „Radosne dzieciństwo – profilaktyka onkologiczna najmłodszych lubonian”. W dniach 7-8 kwietnia przyjedzie do naszego miasta mobilny ambulans Fundacji Ronalda McDonalda. Ambulans mieści w sobie dwa gabinety lekarskie służące do ultrasonograficznych badań przesiewowych małych dzieci. To właśnie tam przeprowadzane będą badania najmłodszych mieszkańców naszego miasta pod kątem profilaktyki nowotworowej.

Atrakcji i porcji solidnej wiedzy nie zabraknie również dla starszych. Przez dwa kwietniowe dni, w sąsiedztwie ambulansu (teren przy OSP) oraz na terenie wokół Biblioteki Miejskiej i w samej Bibliotece odbędą się pokazy, warsztaty i wykłady. Zaprosiliśmy zarówno specjalistów z zakresu onkologii dziecięcej, którzy wytłumaczą jakie objawy u dzieci powinny wzbudzić naszą czujność, jak i psychoonkologów, którzy opowiedzą, jak radzić sobie w sytuacji, gdy kogoś z bliskich lub znajomych dotyka choroba. Dietetycy podejdą do tematu „od kuchni” – zaprezentują rolę właściwego odżywania się w chorobie, ale także zwrócą uwagę na elementy diety, które pomogą nam się przed nią chronić. Wspólnie z Fundacją DKMS będziemy zachęcać Państwa do dołączenia do bazy dawców szpiku. Przewidujemy także szereg atrakcji dla dzieci – książkowe upominki dla każdego bohatera, który podda się badaniom, małe niespodzianki dla tych, którzy przyjdą mu towarzyszyć lub będą chcieli dowiedzieć się czegoś nowego z zakresu profilaktyki zdrowotnej. Zaprezentujemy też alternatywne metody wspomagające radzenie sobie z chorobą i towarzyszenie osobom chorym w postaci warsztatów i pokazów dogoterapii, arteterapii czy hortiterapii. Już choćby dlatego, żeby dowiedzieć się co kryją te oryginalne nazwy – warto nas odwiedzić.

Szczegółowy program wydarzenia oraz zasady udziału w badaniach przesiewowych będą pojawiać się na bieżąco w mediach społecznościowych, na stronie internetowej Miasta www.lubon.pl, Biblioteki Miejskiej, Stowarzyszenia Pozytywny Luboń oraz w kolejnym numerze Wieści Lubońskich. Już dziś zachęcamy do zarezerwowania czasu w kwietniowy weekend. Może być to czas, który uratuje Waszym bliskim życie.