Biblioteka Miejska w Luboniu
d
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Bajki, które zdarzyły się naprawdę”


Anna Moczulska  „Bajki, które zdarzyły się naprawdę”

Która z nas kobiet nie marzyła o tym, żeby być księżniczką. Bajki mówiły, że są one dobre, piękne i żyją długo i szczęśliwie z ukochanym.

Czy tak było naprawdę? Czy warto zazdrościć życia tym prawdziwym?

Anna Moczulska, autorka bloga „Kobiety i historia” zagłębiła się w życiorysy dawnych władczyń i arystokratek. Jej książka „Bajki, które zdarzyły się naprawdę” to  zbiór 20 subiektywnych  „portretów” pań  tworzących wielką historię,  a z których większość, gdyby tylko mogła, wybrałaby dla siebie inne życie…

Ich dzieje są ogólnie znane, jednak autorka ujrzała w swoich bohaterkach nie postacie historyczne, a księżniczki z bajek: Kopciuszka, Śpiącą Królewnę, Księżniczkę na ziarnku grochu, Piękną lub Królewnę Śnieżkę. Znalazło się tu miejsce dla Elżbiety Rakuszanki, carycy Katarzyny I, Karoliny Matyldy Hanowerskiej, Joanny Szalonej, Marii I Tudor, Barbary Radziwiłłówny, Elżbiety Bawarskiej (Sissi) czy córek Zygmunta I Starego: Zofii, Katarzyny i Anny, a także wielu innych.

Czasem skojarzenia ich losów z konkretną bajką są od razu widoczne, czasem potrzeba chwili namysłu, żeby stwierdzić, że dopasowanie jest słuszne.

To pozbawienie historycznej otoczki,  pewnie rozczaruje  „historiomaniaków”, ale jak autorka sama mówi „Wpisałam losy swoich bohaterów w scenariusze bajek, starając się unikać tego niezrozumiałego poczucia wyższości, jakie często towarzyszy publikacjom historycznym. Ta książka w najmniejszym stopniu nie rości sobie pretensji, by się do nich zaliczać.”

Jeśli więc drogie Panie, niezależnie od wieku bajki nadal lubicie, a historia nie była waszym ulubionym przedmiotem w szkole, jest to książka zdecydowanie dla Was. Pokazuje ona jak bardzo różni się nasze wyobrażenie „życia księżniczki”, od tego, jakie było ono naprawdę. Jest napisana lekko, bez zbędnej ilości historycznych detali i z humorem. Czyta się błyskawicznie, a przy okazji  do głowy wpada trochę wiedzy o dawnych czasach.

„Bajki, które zdarzyły się naprawdę” są dostępne na Filii nr 3.

/EG/