Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Biały pył. Piekło na K2’’


„Biały pył. Piekło na K2’’ Krzysztofa Koziołka to niezwykle wciągająca opowieść, która zdecydowanie ucieszy miłośników gór i mocnych wrażeń związanych ze wspinaczką. Opowieść, w której napięcie rośnie wraz z wysokością.

„Biały pył” to historia polskich himalaistów, którzy postanowili wejść zimą na K2, drugi co do wysokości szczyt świata i zarazem najtrudniejszy do zdobycia ośmiotysięcznik. Książka wywołuje mnóstwo emocji, mimo iż nie jest oparta na faktach.

Autor podszedł do tematu w sposób profesjonalny, powoli dawkując terminologię wspinaczkową. Można było poczuć się częścią ekipy wspinaczkowej.

K2 – góra potężna, piękna, majestatyczna, uczy pokory i nie ma tam miejsca na pomyłki. Człowiek walczy z samym sobą i wytrzymałością organizmu. Odmrożenia są jak czad: ciche i zabójcze. Koniuszki palców zaczynają zamarzać i dlatego przez cały dzień wspinaczki należało je zginać i prostować. Poruszanie palcami było pierwszym ze sposobów unikania odmrożeń. Drugim było uderzanie czekana o but, aby pobudzić krążenie.

Ludzie gór mają to do siebie, że pomimo wielu zwątpień planują kolejne wyjazdy zapominając o strachu i wątpliwościach. Wmawiają sobie, że nic złego przecież nie może się przytrafić.

Na ośmiu tysiącach sześciuset, kiedy choroba wysokościowa rujnuje organizm, każdy odpowiada tylko za siebie. Ratować innych trzeba wtedy, dopóki to ma sens.

Książka bardzo realistyczna, która sprawi, że znajdziecie się drodzy Czytelnicy w samym środku górskiej akcji.

(TS)