Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”


Jest rok 2013. Adam Bielecki, Artur Małek, Tomasz Kowalski i Maciej Berebeka postanawiają zdobyć Broad Peak zimą. Byli jedyną wyprawą, która wtedy atakowała ośmiotysięcznik w Karakorum. Przerażający bezkres śniegu i skał, i nikogo więcej dookoła. Oni, góra i jeden cel, za który przyszło zapłacić najwyższą cenę. Ze zdobytego Broad Peaku do Polski powraca dwójka z czterech himalaistów. Ci, którzy przeżyli, zmuszeni są dźwigać ciężar większy niż w drodze na szczyt. Obarczeni winą muszą odpowiadać na dręczące pytania i zarzuty, tylko czy wskazanie winnego coś zmieni? Czy ci na dole, mogą oceniać dramat tych u góry?

Jacek Hugo-Bader odkrywa przed czytelnikiem kulisy dramatu z 2013 roku. Wyrusza w Karakorum razem z wyprawą poszukiwawczą po Tomka Kowalskiego i Maćka Berebkę. Nie po to, by ich stamtąd zabrać, na siłę wyrywać górze, tylko po to, żeby godnie tam trwali. Z dala od szlaku i wzroku innych, choć nadal pośród skał, zaczepieni liną do zimnej, skutej lodem ściany. W książce „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak” odkrywa drugą stronę medalu. Widzimy Himalaje z perspektywy matki, której góry zabrały syna; patrzymy przez pryzmat przyszłej żony, która przyjechała pożegnać się z Tomkiem i jego górą. Szczyt rysuje się nie tylko z perspektywy poręczówek i śniegu topionego na herbatę, ale najbliższych, którzy wykazali się miłością największą. 

Bliscy, którzy kochają „naprawdę” potrafią powiedzieć: „Jeżeli tak bardzo chcesz to jedź”, bo prawdziwa miłość nie polega na zatrzymywaniu kogoś na siłę przy sobie. Polega na dawaniu szczęścia, które czasem jest daleko od nas. „Kocham” ma różne formy i wydźwięki, raz brzmi „zjedz śniadanie”, „ubierz czapkę”, a czasem „jedź i spełniaj marzenia”. To lekcja cierpliwości i zaufania, która trwa, bo całe nasze życie to długi film o miłości nie zawsze łatwej i skierowanej do ludzi. Film, który czasem kończy się szybciej i wyżej niż byśmy tego chcieli…

Cała recenzja znajduje się na naszym blogu: https://kulturalnabiblioteka.blogspot.com/2018/03/s.html

(KJ)