Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Łowcy skór”


Tomasz Patora, jeden z najbardziej utytułowanych polskich reporterów, dziennikarz prasowy i telewizyjny wielokrotnie wyróżniany w kraju i za granicą wraca do sprawy „łowców skór” po ponad dwudziestu latach.

Autor książki „Łowcy skór” wraz z dwoma innymi dziennikarzami przedstawia nieznane dotychczas dokumenty i relacje świadków. Skala zjawiska była niewyobrażalna, z powodu zbrodniczej działalności pracowników łódzkiego pogotowia życie mogło stracić ponad tysiąc pacjentów. Sanitariusze zabijali pacjentów dla osiągnięcia korzyści majątkowych, tzw. skóry były dla nich towarem, który sprzedawali zakładom pogrzebowym. Aby uśmiercić pacjenta podawali pavulon – lek zwiotczający mięśnie, który doprowadzał do uduszenia lub prowadzili nieskuteczną reanimacje. Szczególnie zwyrodnialec Andrzej N. lubił obserwować w jaki sposób umierają jego ofiary, a te umierały w męczarniach zachowując pełną świadomość.

Niebezpieczne leki wyciągane były z apteki bez żadnej kontroli, w magazynie pogotowia panował kompletny bałagan. Proceder ten mógł trwać nawet 10 lat.

Osoby odpowiedzialne za stworzenie tego systemu pozostały bezkarne. Przesłuchano w tej sprawie 380 świadków i uzbierało się tysiące dokumentów. Z blisko czterdziestu oskarżonych, wyroki usłyszało dziewięć osób. Cztery z nich trafiły do więzienia.

Wśród „łowców skór” są osoby, które nie dość , że nie trafiły na ławę oskarżonych, to jeszcze dostały odszkodowanie od Skarbu Państwa za bezprawne zwolnienie z pogotowia i za przesiedzenie kilku tygodni w areszcie.

Raport z tych prawdziwych wydarzeń uświadomił nam bezsilność systemu sprawiedliwości. Od tamtej pory wiele się zmieniło. Ratownicy medyczni to wykształceni ludzie a pavulon został wycofany z karetek w całym kraju.

 

(TS)