Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Neurolożka. Piękny umysł, który się zagubił”


Wybitna neurolożka Barbara Lipska, Polka mieszkająca w stanach Zjednoczonych, jako naukowiec latami badała zaburzenia neurologiczne, ale dopiero własne cierpienie pozwoliło jej poznać grozę awarii mózgu. Na własnej skórze doświadczyła panicznego lęku przed światem pozbawionym sensu, w którym logika nie obowiązuje, bo przeszłość ulega zapomnieniu, a przyszłości nie da się ani przewidzieć.

Dowiaduje się, że ma złośliwą odmianę czerniaka, który zaatakował płaty mózgu odpowiedzialne za pamięć, dając objawy demencji i schizofrenii. Choroba rozwija się bardzo szybko i doktor Lipska traci kontakt z rzeczywistością. Jej pamięć jednak rejestruje wszystko, co działo się w okresie choroby. Mózg fascynuje swą złożonością i tajemnicą. Cokolwiek myślimy, czujemy i robimy pochodzi z mózgu.

„Neurolożka” to ciekawa historia, która uświadamia nam, jak zmienia się ludzkie zachowanie w wyniku zmian w mózgu. Książka oparta jest na informacjach naukowych, a bardzo przyjemny styl sprawia, że medyczne zawiłości są jasne i opisane w sposób przejrzysty.

(TS)