Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Nie dopniesz swego”


Nie czyni bezprawia, kto spełnia swą powinność”

„Nie dopniesz swego” to pierwszy tom serii kryminalnej Diany Brzezińskiej o prokurator Gabrieli Sawickiej. Jaka jest główna bohaterka? Niepokorna, nieobliczalna, nie boi się sięgać po niekonwencjonalne metody pracy, a niesubordynacja to jej druga natura. U jednych wzbudza niechęć, u innych natomiast podziw. Zdecydowanie ma ciekawe podejście do sprawiedliwości. Jest niezwykle pewna siebie, harda, silna i bezlitosna. Ale czy na pewno? Czy może to tylko zakładana przez nią maska? A pod tą maską kryje się delikatna kobieta, mająca swoje tajemnice, słabości oraz która nosi brzemię wydarzeń z dzieciństwa…

Prokurator Gabriela Sawicka jakiś czas przebywała na przymusowym oddelegowaniu do prokuratury w Gorzowie Wielkopolskim i teraz w końcu wróciła tam, gdzie zawsze chciała pracować, do prokuratury w Szczecinie. Nie zdążyła się nawet zadomowić w nowym gabinecie, a już została wezwana na miejsce dziwnego i makabrycznego znaleziska. Okazuje się, że w polickim lesie odnaleziono męskie przedramię. Przypuszcza się, że może ono należeć do zaginionego Adama Zajączkowskiego, którego zaginięcie zgłosiła żona, która również jest oskarżycielem sądowym. Sprawa od początku wydaje się bardzo podejrzana a żona zaginionego ewidentnie kłamie i mataczy oraz na wszelkie sposoby utrudnia prowadzone postępowanie. Zdecydowanie nie zależy jej na odnalezieniu męża. Sawicka stara się rozwikłać sprawę a pomaga jej w tym komisarz Rafał Michalski wraz ze swoim partnerem. Czy Gabrieli uda się znaleźć sprawcę a winni zostaną ukarani? Do czego posunie się prokurator żeby doprowadzić do skazania winnych?

Diana Brzezińska fantastycznie rozpoczęła swoją nową serię kryminalną! „Nie dopniesz swego” to dopieszczona pod każdym względem książka , niezwykle ciekawa i wciągająca. To taki typ lektury od której, kiedy się już zacznie, nie sposób się oderwać. Akcja pędzi szybko i dynamicznie, nie ma tu miejsca na zbędne, nudnawe, nic nie wnoszące opisy. Wielowątkowa fabuła przedstawiona jest z lekkością, podzielona krótkimi rozdziałami i okraszona dużą ilością dialogów, co sprawia, że książkę czyta się szybko i z ogromną przyjemnością. Autorka po mistrzowsku wykreowała postaci, zarówno tę główną, która jest wyrazista, bezkompromisowa i zdecydowanie zapada w pamięć, ale również te drugoplanowe, które wnoszą bardzo dużo do przedstawionej historii. Diana Brzezińska płynnie prowadzi czytelnika przez sprawę, zdradzając jej kolejne szczegóły. Nie odkrywa wszystkich kart od razu, robi to stopniowo, co jednak nie oznacza, że zakończenie nie jest zaskakujące. W książce nie brakuje zwrotów akcji, które mylą zarówno czytelnika, jak i samą prokurator. Mimo że w dużej mierze da się przewidzieć jaki będzie finał tej historii, to jednak mocne oraz budzące dylematy moralne zakończenie całkowicie zaskakuje i pozostawia czytelnika w pewnym zawieszeniu.

„Nie dopniesz swego” Diany Brzezińskiej to kapitalne otwarcie serii,  po przeczytaniu tej części zdecydowanie sięgnę po każdą kolejną, bo mam przeczucie graniczące z pewnością, że prokurator Gabriela Sawicka nie raz mnie jeszcze zszokuje i zaskoczy.

Wszystkim zainteresowanym podpowiadam, że wszystkie wydane części serii są dostępne do wypożyczenia w naszej Bibliotece.

 

[ML]