Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Niekochane”


Hanna Dikta  Niekochane

 

„Najważniejsza podróż w życiu” – tak brzmi podtytuł. Książka rozpoczyna się z pozoru suchą relacją dziecka o życiu z matką alkoholiczką. Monika obudzona w środku nocy potrafi wymienić listę rzeczy i spraw, w których matka ją zawiodła. Poznajemy trudne relacje Moniki z córką Polą, którą samotnie wychowuje, z byłym mężem. Wiadomość o śmierci Niny, matki Moniki oraz pozostawionym przez nią spadku przywraca złe wspomnienia. I nagle.. zaczynamy towarzyszyć naszej bohaterce w jej najważniejszej podróży.

„Najważniejsze to stanąć w prawdzie, jakakolwiek by ona nie była.” Żyjąc w przeświadczeniu, że matka jej nie kochała, że przez alkohol zniszczyła jej życie Monika chce od razu sprzedać odziedziczony dom, o którego istnieniu do tej pory nie miała pojęcia. Poznaje przyjaciela matki – ten ofiarowuje pomoc, ale stawia warunek: Monika musi ten dom zobaczyć. Nasza bohaterka broni się, waha, ale nie ma wyjścia. W domu znajduje pamiętniki swojej babci Antoniny. Pełna obaw znajduje odwagę, by je przeczytać.

Monika, Pola, Nina, Antonina – cztery kobiety, cztery pokolenia, cztery wielkie i jedyne miłości. I decyzje matek, które tak bardzo zmieniały życie córek, wnuczek. „Matki nie powinny brać na siebie takiej odpowiedzialności. Nigdy nie wiadomo, czy nasza decyzja – nawet najlepsza – nie zniszczy naszym dzieciom życia.”

Pojawiają się pytania. Dlaczego tak naprawdę Nina, sympatyczna i lubiana dziewczyna, zaczęła pić? Dlaczego rozpadło się małżeństwo Moniki i Mariusza? Czy ktoś pomoże Poli wyprostować życie, które sobie sama skomplikowała? Jak wpłyną na nas tajemnice z przeszłości?

Niekochane poruszają głęboko skrywane uczucia, emocje. Zachęcają do przemyśleń, na ile nasze życie zdeterminowały przeszłość, geny, sekrety, i na ile jesteśmy gotowi je zmienić. „Z miłości można zrobić wiele rzeczy…”

 

BS