Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.
Pociag do Tybetu – Maja Wolny
Pociąg do Tybetu to pozycja należąca do literatury faktu z kategorii książek podróżniczych. Autorka książki podąża śladami słynnej podróżniczki Alexandry David-Néel. Zaopatrzona w minimalistyczny bagaż przemierza odległość pociągiem z Warszawy do Tybetu. Pokonuje w ten sposób dziesięć tysięcy kilometrów, dwa kontyneny, pięć przejść granicznych i osiem stref czasowych. Samolotem można byłoby dotrzeć do Tybetu w ciągu doby, ale tak krótka podróż nie stanowi dla autorki żadnego wyzwania. Chce w ten sposób zrozumieć niewypełnioną przestrzeń, która ciągnie się od Moskwy, przez Mongolię aż do Chin, dlatego podróżuje powoli.
Maja Wolny opisuje warunki jakie panują w pociągach (tych zza wschodniej granicy) – przestrzenne, luksusowe, zaopatrzone nawet w prysznice. Podróżuje Koleją Transsyberyjską, Transmongolską i wreszcie Tybetańską na Dach Świata – do Lhasy, stolicyi największego miasta chińskiego Tybetańskiego Regionu Autonomicznego.
Przybliża Czytelnikom interesujące historie Polaków, współtwórców Kolei Transyberyjskiej, opisuje m.in. zmagania podczas choroby wysokościowej.
Wyposażenie pociągów, stosunek do obsługi i spotkania z celnikami w momencie przekraczania granic – takich ciekawostek dowiemy się z „Pociągu do Tybetu”.
Podczas podróży Maja Wolny zagłębia się w historie współtowarzyszy z pociągu i obserwuje ich nawyki. Mija rozległe stepy, poznaje zwyczaje ich mieszkańców, odwiedza miasta, zwiedza zabytki, świątynie i próbuje zrozumieć, co czuła Alexandra David-Néel.
Autorka jest dobrym obserwatorem, rzetelnie przekazuje swoje spostrzerzenia i dociera do ciekawych miejsc i ludzi, przybliża nieznane historie wzbogacając je o swoje spostrzeżenia i przemyślenia.
Pisarka ażeby dokończyć spisaną historię po powrocie z Tybetu w ciągu kilku miesięcy wyjeżdża z Paryża pociągiem TGV do miejsca pobytu słynnej globtroterki Aleksandry, Gdzie w domku znajującym się na wzgórzu zbudowanym na wzór buddyjski podróżniczka spędziła swoje ostatnie lata życia.
Alexandra David-Néel znawczyni Tybetu, śpiewaczka operowa, dziennikarka i odkrywczyni, która jako pierwsza kobieta z Europy dotarła do Tybetu, żyła na przełomie XVIII i XIX wieku, Zwiedziła samotnie prawie cały świat. Pod koniec życia wróciła do Francji i spisała wszystkie swoje przygody, a w wieku 100 lat wystąpiła o nowy paszport, niestety nie było dane jej go otrzymać. Zmarła w 1969 roku w wieku 101 lat.
Maja Wolny jest reportażystką na miarę Ryszarda Kapuścińskiego.
Zachęcam do posłuchania audiobooka lub przeczytania książki „Powrót do Tybetu”.