Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Pozłacany wiek”


Pozłacany wiek

Serial w stylu „Downton Abbey” z Christine Baranski. Nakręcony w Nowym Jorku oraz Rhode Island. Co może pójść nie tak? Jak się okazuje – niewiele.

. . .

Bardzo lubię filmy w których aktorzy występują w strojach charakterystycznych dla danej epoki. Filmy kostiumowe, o których mowa cieszą się dużą popularnością wśród czytelników, którzy często o nie pytają i chętnie wypożyczają.

Biblioteka ostatnio wzbogaciła się o kolejną pozycję z tego gatunku – serial „Pozłacany wiek”. Jest to w szczególności pozycja dla miłośników literatury Jane Austen oraz filmów na jej podstawie. Serial obrazuje beztroskie życie wyższych sfer, które nastawione jest na zabawę i właściwe zamążpójście. Codzienność skupioną wokół spotkań towarzyskich, pełną ploteczek i skandali.

Akcja filmu dzieje się pod koniec dziewiętnastego wieku w Ameryce. Młoda dziewczyna po śmierci ojca pozostawiona bez pieniędzy i posagu, zmuszona jest przeprowadzić się z Pensylwanii do Nowego Jorku i zamieszkać u bogatych ciotek należących do starej socjety. Ich sąsiad (właściciel kolei i biznesmen) wraz z żoną wybudował przepiękną rezydencję. Oboje do wszystkiego doszli własną pracą i przedsiębiorczością. Jako nowobogaccy próbują wejść w kręgi wyższych warstw społecznych i przełamać istniejące już od wieków układy.

Na podstawie historii młodej dziewczyny oraz nowo zamieszkałej rodziny  poznajemy układy i konwenanse oraz Amerykę w okresie wielkich przemian gospodarczych i rozwoju kolei. Jest to czas zdobywania i tracenia wielkich fortun. Dzięki autorce przenosimy się również do świata wynalazków, które wtedy powstawały.

W serialu możemy śledzić reakcje ludzi, którzy poznawali nowe rozwiązania6, techniczne, a także tego, jak odnajdywali się w nowej rzeczywistości. Widzom może nasunąć się myśl, że wszystko, co obecnie jest normalnością i na co nie zwracamy już uwagi wtedy stanowiło całkowite novum. Czy dzisiaj wyobrażamy sobie życie bez prądu, czy kolei?

Tych, którzy myślą, że „Pozłacany wiek” to jedynie ckliwy romans należy wyprowadzić z błędu – książka przybliża nam również kwestie rasizmu w Ameryce.

Wszystkich miłośników filmów i seriali zachęcam do odwiedzin w Czytelni, gdzie czeka już „Pozłacany wiek”.

(HW)