Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Przyjrzyj się”


Recenzja książki „Przyjrzyj się” Davida Ellis’a

 

„Najlepsze kłamstwa to te najbliższe prawdzie.”

Mówi się, że każde kłamstwo kiedyś wyjdzie na jaw i że zbrodnia doskonała nie istnieje, ale czy na pewno?

Simon Dobias wraz ze swoją żoną Vicky mieszkają w Chicago. On jest bardzo inteligentnym profesorem prawa, mistrzem w swojej dziedzinie, człowiekiem statecznym i poukładanym, zakochanym w żonie. Ona jest zatrudniona w ośrodku dla kobiet –  ofiar przemocy domowej. Ma dobre serce, jest oddana swojej pracy, ceni i szanuje swojego męża. Zamożne małżeństwo z prawie dziesięcioletnim stażem wiedzie spokojne, poukładane, wręcz można by powiedzieć nudne życie.

Aż pewnego dnia do Chicago wraca ona – Lauren Betancourt , dawna miłość Simona…

„Przyjrzyj się” to fantastyczny thriller od którego nie sposób się oderwać. Autor stworzył niesamowitą, zagmatwaną, intrygującą fabułę, która początkowo wydaje się bardzo prosta, jednak im bardziej poznaję się tę historię, tym bardziej owa fabuła się komplikuje. Wątków jest tak wiele, że momentami można odnieść wrażenie, że nie pasują one do siebie, że są zbędne, jednak ostatecznie wszystko składa się w jedną, idealnie dopasowaną całość. Narracja prowadzona jest wieloosobowo, dodatkowo przeplatana wpisami z pamiętnika Simon’a, dzięki czemu można łatwiej zrozumieć zachowania bohaterów, poznać ich tok rozumowania oraz dostrzec pewne nieoczywiste szczegóły.

David Ellis zdecydowanie nie pozwala się nudzić czytelnikowi i wciąga go w mroczną grę prowadzoną przez Vicky i Simon’a. Książka jest przemyślana w każdym calu, misternie stworzona, utkana z wielu tajemnic i kłamstw, każde rozwiązanie zagadki wydaje się jednocześnie realistyczne a zarazem niemożliwe. Autor po mistrzowsku manipuluje czytelnikiem i gra na jego emocjach, ponieważ nic tutaj nie jest czarno-białe, nikt nie jest tylko dobry, albo tylko zły, ostatecznie każdy okazuje się kimś innym, niż wydawało się na początku. W tej książce każdy coś kręci. Każdy coś knuje. Każdy manipuluje innymi. Każdy ma coś do ugrania. I praktycznie każdy pragnie zemsty.

Jestem pod wielkim wrażeniem talentu i pióra Davida Ellis’a, tego jak genialnie wymyślił i poprowadził fabułę, jak potrafił mnie wciągnąć w tę historię i tego jak bardzo ta książka mnie ostatecznie zaskoczyła. Jest tutaj zdecydowanie wszystko, czego potrzeba świetnemu thrillerowi: zdrada, obsesja, miłość, oszustwo, chciwość, gra pozorów, zemsta i zbrodnia doskonała.

Kto zabił? Kogo zabił? Kiedy zabił? Dlaczego zabił? Gwarantuję, że rozwiązanie tej zagadki każdego czytelnika bardzo zaskoczy a dochodzenie do prawdy będzie dużą frajdą…

Zdecydowanie zachęcam do przeczytania tej książki i podpowiadam, że już niebawem będzie dostępna w naszej Bibliotece.

 

[ML]