Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

RECENZJA; „Nie jedź tam. Od Czarnobyla po Koreę Północną”


Adam Fletcher – autor książki „Nie jedź tam. Od Czarnobyla po Koreę Północną” odwiedza najdziwniejsze miejsca na świecie trafnie obserwując rzeczywistość.

W najnowszej propozycji od autora znajdziemt wiele sytuacji, które nas zaskoczą i rozbawią. Autor poprzez podróże i refleksje nad nimi poszukuje siebie i sensu swojego życia.

W Stambule – charyzmatycznym mieście bohater książki natrafił na demonstracje, gdzie użyto dużych ilości gazu łzawiącego. Turcja to miejsce, gdzie polityki nie trzeba szukać – sama nas znajdzie.

Chiny nie dostarczyły autorowi radości. Czterdzieści trzy godziny jazdy autobusem podczas burzy śnieżnej do przemysłowego miasta Wuhan w okresie chińskiego Nowego Roku były wykańczające. W Chinach obowiązuje przekonanie, że „lepiej na zewnątrz niż do środka’’, toteż plucie, bekanie i puszczanie bąków w dowolnej chwili jest całkowicie w porządku.

W Ghanie jakieś pięćdziesiąt procent kanałów telewizyjnych, to kanały religijne. Religijne skłonności mieszkańców wplatane są we wszystko co robią. Dokucza im upał, zła jakość dróg i brak prądu. W Ghanie mają problemy z korupcją w systemie szkolnym.

Hebron, Palestyna. Od 1995 roku jest podzielony na dwie części: H1 „należącą” do Palestyny i H2 „nadzorowaną” przez Izrael. Hebron pod kątem bezpieczeństwa trochę przypomina europejską placówkę kolonialną. Jak słusznie zauważył autor książki Palestyńczycy potrzebują pokoju, Izraelczycy tylko o niego proszą. To jest różnica i dlatego nigdy do niego nie dochodzi.

Czarnobyl, Ukraina. Katastrofa wydarzyła się tuż przed Pierwszym Maja 1986 roku. To miało być radosne święto.  Oficjalnie podano poniżej stu ofiar. Nieoficjalnie bliżej miliona. Chociaż katastrofa kojarzy się głównie z Ukrainą, jednak to Białoruś ucierpiała bardziej. Dwadzieścia procent terenów jest wciąż skażonych opadami radioaktywnymi. Pomimo zagrożenia organizowane są jednodniowe wycieczki. Ta straszna tragedia zmieniła świat i opinię o energii jądrowej.

Pjongjang, Korea Północna. To jedno z najrzadziej odwiedzanych
i najbardziej tajemniczych miejsc na świecie.

O tych miejscach i wielu innych dowiecie się Państwo z lektury.

(TS)