Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Rzeczy, których nie dokończyliśmy”


Korzystając z  dostępu do Legimi, sięgnęłam po powieść Rebecci Yaros „Rzeczy, których nie dokończyliśmy”. Było to moje pierwsze spotkanie z tą autorką i już wiem, że nie ostatnie.

Georgia Stanton to prawnuczka i spadkobierczyni Scarlett Stanton, sławnej autorki romansów po śmierci prababci oraz medialnym rozwodzie wraca do domu, gdzie dowiaduje się, że ta zostawiła niedokończoną powieść. Powieść, która jest historią jej wojennej miłości. Ulegając naciskom matki zgadza się ją wydać, a koniec ma dopisać autor bestsellerów Noah Harrison. Georgia będąc bardzo związaną uczuciowo z antenatką stawia jeden warunek: musi zaakceptować zakończenie historii rozpoczętej przez ukochaną babcię. Sama ma wizję jak ta historia powinna się skończyć, do tego nie przepada za pisarzem, dlatego zamierza patrzeć mu na ręce, żeby nie wyszło z tego landrynkowe romansidło.

Od tej pory śledzimy dwa przeplatające się wątki.

Pierwszy, to rozgrywający się podczas II wojny światowej w Anglii romans. Pochodząca z angielskiej arystokracji Scarlett Wright, pracuje wraz z siostrą w żeńskiej grupie pomocniczej w siłach powietrznych Wielkiej Brytanii. Pewnego dnia, spotkany przypadkiem, amerykański pilot Jameson Stanton pomaga dziewczętom dostać się do pracy. To spotkanie staje się początkiem niełatwej, ale bardzo silnej miłości. Miłości, której nie przeszkadza wojna, niebezpieczeństwo ani podziały klasowe.

W drugim Georgia, która nie chce, by ktoś dopisywał coś do historii jej babuni i przystojny, pisarz, lubiący ambitne wyzwania muszą dojść do porozumienia. Mimo początkowej niechęci nawiązują relację. Skryta i opanowana Georgia, nieufająca po rozwodzie innym ludziom oraz mający opinię „babiarza”, sławny i świadom swojej wartości pisarz to mieszanka wybuchowa. Oboje muszą zmienić nastawienie do siebie samych i do innych ludzi, by nie tylko powieść Scarlett została dokończona, ale by ich własna historia miłosna miała szansę się rozwinąć.

Nie jest łatwo pisać recenzję książki tak pełnej emocji, wzruszeń i zaskoczeń. Czasem czułam wewnętrzny sprzeciw wobec doświadczeń życiowych napotykających bohaterów, a czasem cieszyłam się, że mogli on być po prostu szczęśliwi i trzymałam kciuki, żeby to szczęście trwało jak najdłużej.

Urzekła mnie jednak nie tylko historia, która jednocześnie poruszała i dostarczała refleksji, zgody na akceptację negatywnych zdarzeń, ale również sposób napisania tej książki. Przeplatanie losów bohaterów wojennych i tych współczesnych, które w efekcie dało jedną spójną całość nie pozwalało się nudzić podczas czytania. Wielkim plusem jest też sposób wykreowania bohaterów. Znamy motywy ich działania, wiemy co nimi kieruje więc na ostatniej stronie mamy wrażenie, że rozstajemy się z dobrymi przyjaciółmi. Dodatkowym atutem, dla mnie, jest fakt, że autorka bardzo ciekawie oddała klimat Anglii lat czterdziestych zeszłego wieku. Historia w ten sposób opowiedziana zostanie ze mną zdecydowanie dłużej, niż taka znana z kart podręczników. No i oczywiście zakończenie jest zaskakujące, choć w sumie trudno jednoznacznie ocenić, czy szczęśliwe, czy nie…

Zdecydowanie warto sięgnąć po tę pozycję mimo, że liczy prawie 500 stron i poświęcimy jej dłużej niż 2-3 wieczory.  Zwłaszcza, że oprócz Legimi jest dostępna również na Filii 3.

EG