Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Święta z dziadkiem”


Chciałabym poleci czytelnikom piękną książkę ,,Święta z dziadkiem” autorstwa Michaela Morpurgo, która dostępna jest w Wypożyczalni dla Dzieci w naszej Bibliotece.

To godna uwagi pozycja, której treść trafi nie tylko do młodego czytelnika, ale i dojrzałego miłośnika książek. Lektura wzruszająca, pouczająca i mądra.

Bohaterka książki – Zofia – co roku, w Święta, kultywuje pewną tradycję. Czyta swojej rodzinie list, który napisał do niej dziadek, kiedy była jeszcze małą dziewczynką. List ten nie tylko mówi rodzinie, jak ważna jest rodzina i jak starszy pan tęskni za swoją wnuczką, ale zadaje pytanie: jak bardzo dbasz o swoją planetę?

Życzenia ,,nowej epoki, w której człowiek hoduje i zjada, ile mu potrzeba, a ponieważ dzieli się wszystkim, co ma, nikt już nie chodzi głodny”.

Dobór tematu, zwłaszcza w książce o tematyce świątecznej może dziwić, jednak zapewniam, że się nie rozczarujecie. Dziadek głównej bohaterki nie jako wytyka błędy współczesnego społeczeństwa, które w pogoni za dobrami materialnymi zaniedbuje dbanie o środowisko.

Przypominam, podobnie jak dziadek Zosi, że o Ziemię warto dbać, nie tylko od Święta 🙂

Monika Szumiłowska