Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Szachownica”


Leszek Herman „Szachownica”

W październiku 2022 roku ukazała  się, jak zawsze niecierpliwie wyczekiwana przez fanów, do których należę, powieść Leszka Hermana pt. „Szachownica”.

Autor, nazywany często „polskim Danem Brownem”, pisze książki łączące w sobie wątki przygodowo-awanturnicze, kryminalne i historyczne.  Tym razem dorzucił do tego wątek romansu historycznego.

Właśnie to wierne i skrupulatne łączenie faktów historycznych, powoduje, że dostajemy  nie tylko trzymającą w napięciu powieść, ale również świetną lekcję historii.

Akcja książki toczy się w dwóch przeplatających się wątkach. Wątek współczesny jest typowo sensacyjny. Karen i Patryk, podczas podróży do USA, trafiają w muzeum w Richmond na licytację, gdzie dziewczyna dostrzega wśród eksponatów pochodzącą ze Szczecina – szkatułkę łowcy wampirów. Zafascynowana artefaktem kupuje go mimo zastrzeżeń partnera.  Próbując poznać historię tego niezwykłego przedmiotu para wpakowuje się w coraz większe tarapaty ścigana przez bezlitosnych łowców skarbów.

W drugim wątku, dziejącym się 200 lat wcześniej na Pomorzu Zachodnim, głównymi bohaterkami są: pruska księżniczka  i jej dama do towarzystwa, które goszczą w odwiedzinach krewnej. Głównym celem tych odwiedzin ma być wyszukanie odpowiedniego kandydata do ręki księżniczki.  Jednak mroczne morderstwa przypisywane wampirom, które mają miejsce na ustronnym zamku ciotki baronowej komplikują nieco sprawy.

Czy odkrycie kolejnych sekretów szkatuły, ozdobionej motywem szachownicy pozwoli wyjaśnić, co się tak naprawdę wydarzyło na początku XIX wieku i kim są bohaterowie tamtych wydarzeń.

Autorowi udało się wykreować niesamowitych bohaterów, wciągającą  i zagmatwaną akcję oraz emocje, które niesie ze sobą zarówno zakazany romans, jak i  ucieczka błotnistymi terenami Wirginii.

W powieści spotkamy oczywiście bohaterów poprzednich książek pana Leszka, ale nie są oni kluczowymi dla akcji postaciami.

Miłej lektury, a zanim zaczniecie czytać przygotujcie rodzinę na fakt, że przez kilka dni możecie być dla nich niedostępni 😉

Ewa