Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin”


Barbara Włodarczyk – „Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin”

Książka Barbary Włodarczyk to zbiór reportaży, której motywem przewodnim jest „fenomen Putina” i jego niesłabnąca popularność. Żeby zobaczyć, jak jest naprawdę z tą miłością, reporterka i wieloletnia korespondentka związana z Rosją, szukając odpowiedzi na to pytanie przejechała tysiące kilometrów od Moskwy po daleką Syberię.

Barbara Włodarczyk dzieli się też osobistymi doświadczeniami, w tym relacją z bezpośredniego spotkania z Putinem. Autorka ukazuje Rosję i Putina z perspektywy różnych ludzi: wykształconych, niewykształconych, młodych z wielkich miast i staruszków z „głubinki”, czyli głębokiej prowincji. Tysiące kilometrów od stolicy ludzie żyją niezmienionym od lat życiem. Nigdy nie podróżowali za granicę, a państwowa telewizja pełna jest propagandy. Całe pokolenia wychowane są w kulcie władzy i przekonaniu, że Rosja to potęga. Przeszło 60 procent rodaków wierzy w słowa urzędnika Kremla, który powiedział: „Jest Putin, jest Rosja. Nie ma Putina, nie ma Rosji”. Przeciętny Rosjanin postrzegał Putina przez pryzmat jego poprzednika. Ludziom podobało się, że był młody, zdrowy, silny i wyglądał lepiej niż schorowany Borys Jelcyn.

Zmieniona w 2020 roku konstytucja daje Putinowi możliwość rządzenia do 2036 roku.

Brak punktualności stał się wizytówką cynicznego do bólu, wyluzowanego i pewnego siebie przywódcy. Spóźnia się regularnie i nie oszczędza nikogo. Ulubionym kurortem dyktatora jest Soczi, gdzie urzęduje od wiosny do jesieni. Oficjalną rezydencję wybudowaną na wzór Wersalu otacza wysoki mur.

Autorka książki pomaga nam zrozumieć specyfikę rosyjskiego narodu. Nie widzi jednak nadziei na zmiany w Rosji i na zmianę myślenia Rosjan. Mimo złożonego tematu i mało optymistycznego przesłania, książkę czyta się z łatwością i ciekawością.

(TS)