Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Sztuka Prostego Życia” / „Sztuka Spokojnego Życia”


Shunmyo Masuno „Sztuka prostego życia” oraz „Sztuka spokojnego życia”

Życie w ciągłym biegu, poczucie niespełnienia, rosnące oczekiwania budowane przez świat mediów i celebrytów… brzmi znajomo? Łatwo można się pogubić i przepaść w dążeniu do iluzorycznie ważnych i małoistotnych spraw. Zatem co zrobić, aby nie zatracić siebie?

Z pomocą przychodzi Shunmyo Masuno, który jest mnichem wyznającym zasady japońskiego buddyzmu zen. W swoich dwóch ostatnich książkach przedstawia wybrane reguły mające pomóc w opanowaniu sztuki prostego i spokojnego życia. Autor kieruje naszą uwagę na małoistotne detale tworzące codzienność, uczy dostrzegania drobnych radości i uwrażliwia na piękno otaczającego nas świata. Każda porada to oddzielny rozdział, w którym złota myśl rozwijana jest za pomocą konkretnego przykładu, dzięki czemu książki można wertować do woli.

Masuno pisze o doświadczaniu codzienności, smakowaniu chwili i skupianiu się na tym co jest tu i teraz. Według niego najważniejsza jest akceptacja zmian i pełne skupienie na przemijającej chwili. Nie jestem pewna, czy książki faktycznie uczą prostoty i spokoju, ale zdecydowanie są to cenne lekcje wdzięczności i uważności, których tak bardzo nam brakuje.

Polecam wszystkim, którzy szukają złotego środka na bezustanny pośpiech i czują się nieco zagubieni w pędzącym świecie.

(KJ)