Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Tragedia na Przełęczy Diatłowa”


Alice Lugen, dziennikarka śledcza interesująca się problemami współczesnej Rosji i historią Związku Radzieckiego stworzyła doskonały reportaż pt. „Tragedia na Przełęczy Diatłowa”.

Pod koniec stycznia 1959 roku grupa studentów i absolwentów Politechniki Uralskiej postanowiła zdobyć góry Otorten w Uralu Północnym i tym samym uczcić kolejny Zjazd KPZR. Dla dziewięciorga turystów wyprawa zakończyła się tragicznie i pomimo odnalezienia ciał, nie udało się wyjaśnić tajemnicy ich śmierci. Ekspedycja ratunkowa, która przybyła na miejsce tragedii zastała opuszczone obozowisko i rzeczy pozostawione w rozciętym namiocie. Okazało się, że uczestnicy wyprawy wybiegli w mroźną noc bez butów i ciepłej odzieży. Niektórzy zmarli z powodu hipotermii, a inni mieli liczne urazy ciała. Nie wiadomo co było przyczyną tak nieracjonalnego zachowania.

Wydarzenie to wstrząsnęło lokalną społecznością. Zagadka, co stało się z młodymi ludźmi do dzisiaj nie została rozwiązana i cały czas intryguje badaczy.

Autorka z uporem dąży do poznania wszystkiego co wiąże się z wyprawą, skupia się na ludziach, którzy zginęli i ich rodzinach. Przez całe dekady pojawiały się nowe teorie i spekulacje, jednak okoliczności tej tragedii pozostawały niewyjaśnione.

Prawdziwe przyczyny śmierci tych młodych ludzi ukrywano. Dokumenty nie były jawne, zostały utajnione na dwadzieścia pięć lat, a w praktyce na pięćdziesiąt lat. Panował biurokratyczny chaos i polityczne rozgrywki. Związek Radziecki nie słynął ani z porządku, ani z rzetelnych publikacji, czy współczesność będzie w stanie rozwikłać zagadkę sprzed lat?

Zapraszamy do zapoznania się z tą pasjonującą literaturą faktu.

(TS)