Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Znajdź mnie”


Recenzja książki „Znajdź mnie” Anne Frasier.

 

„Zostawił cię samą? Na pustyni?

– Tak.

– Ile miałaś wtedy lat?

– Nie wiem. Pięć? Albo sześć? ”

 

Po książkę „Znajdź mnie” Anne Frasier sięgnęłam zachęcona przede wszystkim czarną, mroczną okładką i obietnicą z niej płynącą, że książka pochłonie mnie bez reszty i będzie trzymać w napięciu do ostatniej strony. Muszę przyznać, że to, czego szukam w książkach to właśnie napięcie i emocje, więc  skusiłam się na tę pozycję, mimo tego, że nie znałam wcześniej twórczości autorki…

„Znajdź mnie” to historia współpracy córki seryjnego mordercy i syna domniemanej ofiary tego sprawcy. Ona chcąc odpokutować „pomaganie”, jako kilkulatka, ojcu w wabieniu ofiar została profilerką FBI, jednak nigdy nie pogodziła się z przeszłością. On został detektywem wydziału zabójstw, by rozwiązać sprawę zaginionej przed laty matki. Życie przecina ich drogi, kiedy Benjamin Fisher postanawia po 30 latach zdradzić, gdzie pochował zwłoki swoich ofiar. Przestępca ma jednak warunek, zdradzi miejsce pochówku ofiar tylko w obecności swojej córki Reni. Z tego właśnie powodu Daniel Ellis musi namówić Reni Fisher do współpracy. A nie jest to łatwe, bo kobieta nie chce wracać do przeszłości i zburzyć względnego spokoju, który zbudowała przez lata, ale w głębi duszy czuje się współwinna. Wie, że musi się poświęcić w imię ofiar ojca…

Kiedy dochodzi do spotkania Beniamina z córką sytuacja wymyka się spod kontroli, na skutek czego, śledztwo sprzed wielu lat ponownie rusza na pełnych obrotach, odsłaniając zaskakujące fakty o zabójstwach sprzed ponad 30 lat. Czy to możliwe, że śledczy nie odkryli wtedy całej prawdy? Że okoliczności zbrodni były inne? Że jest jeszcze ktoś, kto przyczynił się to tych zbrodni? Czy to możliwe, że nie wszyscy winni zostali ukarani?

Nie sposób nie przyznać, że jest to bardzo dobry thriller, mroczny, pełen tajemnic, nieoczywisty i szokujący. Autorka fantastycznie potrafi dozować napięcie i emocje, dzięki czemu książkę czytało się dosłownie z wypiekami na twarzy. Dodatkowo klimat pustyni Mojave został tak realistycznie przedstawiony, że ma się  dosłownie odczucie jakby się tam było, czuje się ten piach, skwar, słyszy wiatr i odczuwa ten niepokój, który towarzyszył bohaterom książki. Fabuła jest fantastycznie wymyślona i poprowadzona, jest spójna i porywa czytelnika w całości. Bohaterowie zostali wykreowani z wielką starannością o detale, są prawdziwi, skomplikowani i jak się okazuje potrafiący zaskakiwać.

Książkę zdecydowanie polecam nie tylko fanom tego gatunku. Jeżeli udało mi się zainteresować kogoś tym tytułem, to podpowiadam, że książkę można wypożyczyć w naszej Bibliotece 😊.

[ML]