Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Zupa Nic”


Film „Zupa nic” w reżyserii Kingi Dębskiej to produkcja z 2021 roku. W roli głównej występuje nieoceniona Kinga Preis (Elżbieta), Adam Woronowicz (Tadek) oraz Ewa Wiśniewska (Babcia), którzy mieszkają, a raczej kłębią się z dziećmi w małym mieszkanku w bloku w słynnej wielkiej płycie.

Ich życie świetnie odzwierciedla sytuację w PRL -u, w czasach kiedy wszystko trzeba było zdobywać i na każdy produkt polować. Ludzie wyjeżdzali za granicę, żeby nielegalnie handlować.

Na wczasy zamożniejsi jechali Fiatem 126 słynnym „maluchem” do Węgier, nad Balaton i do Bułgarii. Dla pokolenia, które żyło w tamtych czasach i uczestniczyło w tym zbiorowym teście na zaradność to wspomnienie, które oglądamy z łezką w oku i powrót do dzieciństwa. Młodzież zaś obejrzy ten film z niedowierzaniem i potraktuje jak abstrakcję.

Produkcja nakręcona jest dość chaotycznie, co może być dla młodego pokolenia nie żyjącego w tamtych czasach trochę niezrozumiałe, ale dla starszego to rzeczywistość i wspomnienia. Bo jak zrozumieć w świecie konsumpcjonizmu, że cała Polska cieszyła się przed Świętami Bożego Narodzenia na płynące z Kuby pomarańcza, które nieliczni wystali w kolejce lub załatwili w ramach wymiany towarowej? Życie wtedy było uboższe, ale święta miały inny wymiar, były radosne i wszyscy czekali na nie z utęsknieniem.

Warto obejrzeć ten film rodzinnie, pośmiać się, odprężyć się, powspominać i podyskutować.

Film ,,Zupa nic”  znajduje się w Czytelni Biblioteki Miejskiej w Luboniu.

Serdecznie zapraszamy!

(HW)