Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

Bamberskie korzenie Lubonian


Kolejne spotkanie z dr Izabellą Szczepaniak, autorką książki Dzieje Ziemi Lubońskiej odsłoniło przed słuchaczami kolejne fakty z dziejów naszego miasta. 14 stycznia poznaliśmy historię osadników z Bambergu, którzy przybyli do Lubonia 300 lat temu.

Szargane wojnami i licznymi klęskami w tym epidemią cholery ziemie lubońskie opustoszały i decyzją władz zostały ponownie zasiedlone przez rolników z Frankonii. Wybrani na podstawie rygorystycznych kryteriów osiadają w Wielkopolsce i rozpoczynają pracę na roli oraz na rzecz Poznania. Należy dodać, że ziemie nie były łatwe w uprawie. Przewagę nad polskimi rolnikami bambrom dały ziemniaki, które bez problemów rosły na ubogich glebach okalających Poznań.

Osadnicy szybko się zasymilowali, przyjęli język, zaczęli tworzyć rodziny z polakami i tym samym stworzyli liczną grupę społeczną, która dzisiaj ma bardzo silne korzenie w naszej kulturze ludowej. Pracowitość oraz otwartość Bambrów przyczyniła się do ubogacenia wielkopolski, a połączenie naszych narodowych tradycji i zwyczajów bamberskich dało jedyne i unikatowe w skali Europy połączenie.