Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Dziewczyna z Muralu” – Bambrzy na dobre zagościli w Bibliotece!


Biblioteka Miejska w Luboniu pragnie pielęgnować pamięć o osadnikach z okolic Bambergu, którzy współtworzyli początki historii naszego Miasta i aktywnie działali na jego rzecz tworząc miejscową tradycję.

Mural z Bamberką, który od teraz zdobić będzie fasadę Biblioteki, ma przypominać nam o tej pięknej tradycji, która od 1719 roku nierozerwalnie łączy się z Luboniem i osadnikami z Bambergu.

Po ponad 300 latach Bambrzy ponownie zawitali w Luboniu, a to dzięki pracownikom z Muzeum Bambrów Poznańskich, którzy uświetnili spotkanie „Dziewczyna z Muralu”.  Uczestnicy mogli poznać historię osadników z Bambergu, zapoznać się z wyjątkowością stroju Bamberek, a nawet poczuć ciężar ozdobnego czepca (którego waga to około 2 kilogramów!). Podczas spotkania w bibliotece poznaliśmy bliżej poznańskie tradycje oraz gwarę. Uczestnicy skorzystali z okazji zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z pięknymi Bamberkami.

Wydarzenie uświetniła swoją obecnością Burmistrz Miasta Luboń Małgorzata Machalska.

Dziękujemy wszystkim za obecność i cieszymy się, że mieszkańcy Lubonia mogą na co dzień spotkać Dziewczynę z Muralu – Bamberkę na fasadzie naszej biblioteki.