Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

Koncert Muzyki Filmowej


„Nikt, kto chce mówić o kinie, nie może ignorować muzyki filmowej – stanowi ona bowiem integralną część naszego życia, naszych czasów, współczesnej kultury. Jeśli chodzi o mnie, to absolutnie nie uważam muzyki filmowej za gorszą”

– Ennio Morricone

 

Muzyka filmowa prowadzi widza, tłumaczy emocje, wskazuje na to, co istotne, w horrorach eksponuje momenty grozy, wzrusza, ale przede wszystkim buduje emocjonalną więź z oglądającym.

Nie raz ta więź jest tak silna, że muzyka staję się nieodłączną i integralną częścią filmu. Jak w przypadku „Ojca Chrzestnego”, „Różowej Pantery”, „Gwiezdnych Wojen’, czy choćby „Psychozy”. Przykładów, kiedy oczami wyobraźni widzimy dany film słysząc jedynie pierwsze dźwięki melodii można by mnożyć.

Również widzowie zgromadzeni podczas koncertu Muzyki Filmowej 17 kwietnia zostali przeniesieni wprost na plany filmowe. Te najbardziej znane – polskie i zagraniczne. Wszystko za sprawą Pauliny Kostrzewskiej (harfa) oraz Elizy Schubert (skrzypce).

Wspominający z rozrzewnieniem film „Noce i Dnie” pamiętają słynnego walca, a film „Zapach kobiety” jednoznacznie kojarzy się z „Pour una cabeza”. Nie ma musicalu „West Side Story” bez utworu „Somewhere”, tak jak w przypadku „She” i „Notting Hill”. Utwory te i filmy są nierozerwalne.  Gdy Patrick Swayze oraz Demi Moore w skupieniu pracowali nad kołem garncarskim, a widzowie po raz pierwszy zakochali się w „Unchained Melody” nie mieli pojęcia, że utwór stanie się jedną z najpiękniejszych i najbardziej popularnych piosenek o miłości. Wymienione utwory wymykały się z ogromną precyzją spod strun harfy i skrzypiec podczas koncertu, tworząc niezapomnianą atmosferę. Nie zabrakło również elementów bajkowych – dla fanów „Pięknej i bestii” rozbrzmiała piosenka „Tale as old as time”, natomiast wierni fani słynnego nastoletniego czarodzieja mogli uraczyć się walcem z czwartej części jego przygód – „Harry Potter i Czara Ognia”.

Artystki poprzez wybór repertuaru, profesjonalne wykonanie oraz mistrzowski kunszt udowodniły, że nie tylko obrazem film żyje, ale i dźwiękiem.

Dziękujemy za piękny koncert solistkom Teatru Wielkiego w Poznaniu – Paulinie Kostrzewskiej oraz Elizie Schubert. Uczestnikom natomiast – za ich obecność oraz uwagę.

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.