Biblioteka Miejska w Luboniu
d
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Roślinne impresje” – otwarcie wystawy Urszuli Nieborak


Była to ogromna przyjemność móc organizować wernisaż p. Urszuli Nieborak. Niesamowicie uzdolnionej mieszkanki Lubonia. „Roślinne impresje” cieszyły oko gości, a Autorka opowiedziała kilka słów o sobie i swojej twórczości.
Jeżeli nie mogliście pojawić się na rozpoczęciu wystawy – nic straconego. Prace p. Urszuli zdobią ściany naszej bibliotecznej galerii i pozostaną tam do maja.

* * *

Urszula Nieborak o sobie:

Urodziłam się w Poznaniu (pod znakiem Wodnika), gdzie mieszkałam przez wiele lat. Obecnie związana jestem z podpoznańskim Luboniem.

Na studiach (przyrodniczych) interesowałam się sztuką głównie teoretycznie, natomiast w połowie lat dziewięćdziesiątych swoją praktyczną artystyczną drogę rozpoczęłam od tkaniny  – tkania gobelinów.  Potem, po krótkim okresie malowania na szkle oraz pastelami, na dobre zajęłam się malarstwem sztalugowym.

Prace wykonuję głównie farbami olejnymi i akrylowymi. Często mieszam style i techniki. Moją zasadniczą inspiracją jest wnikliwe obserwowanie otaczającej przyrody, obserwacja świata w skali makro lub mikro, co owocuje unaocznieniem wybranego tematu w bardziej lub mniej realistyczny sposób na płótnie, kartonie, czy blasze aluminiowej, na której wykorzystuję technikę własną. Od pewnego czasu tworzę również prace na płótnie z wyraźnie ukazaną intensywną fakturą i strukturą motywu, z zastosowaniem tworzywa pozwalającego na budowanie pracy techniką impastu.

Lesze Lesiczka – krytyk sztuki: „(…) Jej dzieła nie są jedynie wiernym przekładem wyłącznie zmysłowego wrażenia, doznania, bez wykraczania poza sferę materialną lecz przezwyciężaniem i rozwijaniem nie wyczerpanych „treści” wynikających z twórczych poczynań. Malarstwo Urszuli Nieborak nie opiera się na pewnym epistemiologicznym schemacie i na tylko swoistych działaniach poznawczych, których rezultaty nie są sprowadzalne do wyłącznie subiektywnych przeżyć, ale na penetracji zewnętrzności zjawisk, a zewnętrzność ta, materialna strona rzeczy, traktowana jest na równi z duchową zawartością przedmiotu. W związku z tym w tych wypowiedziach malarskich możemy znaleźć przemilczenia, przybliżenia, zamierzoną wieloznaczność, swoiste wykorzystanie alegorii, symbolu i aluzji, co doprowadziło w następstwie do kondensacji wypowiedzi malarsko-poetyckiej.(…)”

W roku 2002 zostałam przyjęta do Związku Artystów Plastyków, gdzie w latach 2004-2008 pełniłam funkcję prezesa Oddziału poznańskiego. Należę również do Ekologicznego Stowarzyszenia Środowisk Twórczych „Ekoart” oraz Wielkopolskiego Związku Artystów Plastyków.

Mam na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu zbiorowych. moje prace znajdują się u wielu nabywców , miedzy innymi w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Szwecji i oczywiście w Polsce.*


*źródło: https://urszulanieborak.net/about/