Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

Spotkanie z Albinem Percem


Zielony żuk i biały gołąb rozpaczy to debiutancka książka Albina Perca, którego gościliśmy 20 listopada. To wielowarstwowa opowieść, w której świat realny ściera się z fikcyjnym, a losy bohaterów są pretekstem do zadania pytań, na które trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Czy można wyzwolić się od błędów popełnianych przez naszych najbliższych? Czy rodzinne traumy dziedziczy się z pokolenia na pokolenie? I czy miłość można odnaleźć również wtedy, gdy nie ma się już na nią żadnej nadziei?

Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź śledząc losy głównego bohatera, nastoletniego Lucjana, którego życie nie należy do najprostszych. Chłopak mieszka z matką i autystycznym bratem w starej kamienicy. Ojca nigdy nie poznał, a jego stosunki z matką znacznie się komplikują, gdy wychodzi na jaw, że ta zarabia na życie prostytuowaniem się. Pewnego dnia Lucjan zostaje pobity, a z opresji ratuje go Gabriela, dziewczyna, z którą wkrótce połączy go uczucie, jakiego wcześniej nie znał…

Podczas spotkania autor opowiedział nie tylko o swoim warsztacie i o tym jak pisze, ale przede wszystkim o długiej i trudnej drodze jaką książka pokonuje od autora, przez wydawnictwo na czytelniku kończąc. Spotkanie było również okazją do otwartej dyskusji na temat współczesnej literatury i czytelnictwa, do której słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku nie trzeba było szczególnie zachęcać.