Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

Spotkanie z Łukaszem Wierzbickim


Jeżeli chodzi o połączenie historii oraz podróży i „sprzedanie” tego dzieciom to król jest jeden i nazywa się Wierzbicki. Łukasz Wierzbicki 👑
Autor „Afryka Kazika” oraz „Dziadek i niedźwiadek” był naszym gościem w ostatni piątek października 2023 r.
Podróżnik nie tylko opowiedział historię powstawania swoich książek, zaprezentował przy tym zdjęcia, ale i przyniósł skrzynie pełną skarbów. Zaproszone dzieci z lubońskich podstawówek słuchały opowieści z zapartym tchem!
* * *
Łukasz Wierzbicki, urodzony w 1974 roku w Poznaniu autor książek podróżniczych i historycznych dla dzieci, miłośnik bliskich i dalekich podróży, kolekcjoner płyt i książek.
W 2008 roku zadebiutował jako autor. Jego Afryka Kazika to wersja przygód Kazimierza Nowaka przeznaczona dla dzieci. Powieść inspiruje do rozmyślań o dalekich krajach, podróżowaniu oraz traktowaniu ludzi i świata. Została nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

Opublikowaną rok później powieść Dziadek i niedźwiadek poświęcił losom niedźwiedzia Wojtka i jego kompanom z Armii Andersa. Pracę nad nią wspierał osobiście profesor Wojciech Narębski, żołnierz 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii. W 2021 roku książka zajęła ósme miejsce w plebiscycie na Złotą Dwodziestkęn Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

Afryka Kazika oraz Dziadek i niedźwiadek zostały wpisane na listę lektur szkolnych dla klas I-III szkół podstawowych.

Założył wydawnictwo Pogotowie Kazikowe, w którym wydaje własne książki. Oprócz cieszących się ogromną popularnością spotkań autorskich, które również firmuje tą nazwą, od lat prowadzi Warsztaty Słowa, na których dzieli się z dziećmi i młodzieżą swoimi doświadczeniami w opowiadaniu historii.*

*notka biograficzna o Autorze pochodzi z jego strony internetowej lukaszwierzbicki.pl