Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

„Zwykłe Niezwykłe” czyli wielkie święto kobiet w Luboniu


„ZWYKŁE- NIEZWYKŁE”

spotkanie z okazji „Dnia Kobiet”

7 marca 2023 r., godz. 18.00

Aula Katolickiej Szkoły Podstawowej nr 6 w Luboniu

„Płeć piękna” – tak określa się kobiety sugerując, że siła należy do mężczyzn. Tymczasem miliony kobiet na całym świecie codziennie udowadnia, że są zdeterminowane, mądre, niezależne – niezwykłe. To na ich cześć obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet  – 8 marca.

A my żywimy nadzieję, że 7 marca 2023 r. na długo pozostanie w sercach uczestniczek spotkania „Zwykłe Niezwykłe”.

Całość wydarzenia poprowadził Piotr Izydorski, a rozpoczęła je prelekcja Agaty Łysakowskiej-Trzoss na temat Jadwigi Zamoyskiej, z domu Działyńskich.

Następnie scena należała do solistów Teatru Wielkiego w Poznaniu; Marka Szymańskiego (tenor), Jaromira Trafankowskiego (baryton) oraz Rafała Korpika (bas). Artyści śpiewali przy akompaniamencie Olgi Lemko.

Pierwsze spotkanie z cyklu „Zwykłe Niezwykłe” podniosło poprzeczkę bardzo wysoko. Wierzymy, że jest to początek pięknej corocznej tradycji.

Dziękujemy Urząd Miasta Luboń za współorganizację tego wydarzenia. Pragniemy również podziękować partnerom: Katolickiej Szkole Podstawowej nr 6 w Luboniu, LOSiR, Kom-Lub, Fundacja Zakłady Kórnickie. Bez Was na pewno by się nie udało.

_ _ _

Agata Łysakowska-Trzoss – historyczka i popularyzatorka. Pracowniczka Fundacji Zakłady Kórnickie, sekretarz redakcji i autorka artykułów dla portalu popularnonaukowego Hrabia Tytus. Doktorantka na Wydziale Historii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza, gdzie przygotowuje pracę doktorską poświęconą beneficjentom organizacji dobroczynnych w dziewiętnastowiecznym Poznaniu oraz realizuje grant Narodowego Centrum Nauki. Specjalizuje się w historii społecznej XIX wieku (ze szczególnym uwzględnieniem działalności społecznej rodziny Działyńskich).

Koncert solistów Teatru Wielkiego w Poznaniu

Tenor – Marek Szymański,

Szymański Marek

Baryton – Jaromir Trafankowski,

Bas – Rafał Korpik

Korpik Rafał

Przy akompaniamencie Olgi Lemko

Tenor – Marek Szymański – absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Ewy Wdowickiej. Udział w Turnieju Tenorów Polskich w 1996 r. był jego pierwszym występem na scenie operowej, natomiast jego debiutem prawdziwie operowym była realizacja partii Alfreda w Traviacie Giuseppe Verdiego na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu. Z czasem swój repertuar rozszerzył o kolejne role (Don José w Carmen Bizeta, Jontek w Halce Moniuszki, Florestan w Fideliu Beethovena, Manrico w Trubadurze Verdiego, Stefan w Strasznym dworze Moniuszki, Bartek w Nędzy uszczęśliwionej Kamieńskiego, Szymon Rymanowicz w Studencie żebraku Millöckera, Stach i Jonek w Krakowiakach i Góralach Bogusławskiego/Stefaniego, Leopold w Żydówce Halevy’ego, Giermek w Parsifalu Wagnera, Żyd w Salome Richarda Straussa, Jurodiwy i Chruszczow w Borysie Godunowie Musorgskiego, Rycerz i Kapłan w Czarodziejskim flecie Mozarta, Malkolm w Makbecie Verdiego, Cavaradossi w Tosce Pucciniego oraz partie wokalne w balecie Harnasie Szymanowskiego i Pan Twardowski Różyckiego). Współpracuje również z Operą Narodową w Warszawie oraz Operą Dolnośląską we Wrocławiu.

Baryton – Jaromir Trafankowski – absolwent Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu Wydziału Wokalno-Aktorskim. Od 1994 roku solista Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, gdzie wykonuje szereg pierwszoplanowych partii. Występuje m.in. jako: mFigaro w Cyruliku sewilskim; Malatesta w Don Pasquale; Papageno w Czarodziejskim flecie; Escamilio w Carmen; Zurga w Poławiaczach pereł;  Guglielmo w Così fan tutte; Maciej w Strasznym dworze; Beckmesser w Śpiewakach norymberskich, Szaman w Anhellim.

W latach 1993-1999 uczestniczył w kursach wokalnych prowadzonych przez R. Karczykowskiego, E. Podleś, G. Wiszniewską, H. Łazarską. W roku 2001 doskonalił swoje umiejętności podczas Cours Internationaux de Perfectionnement Musical à Luxembourg, prowadzonego przez Sylvię Geszty. W 1998 roku został finalistą Międzynarodowego Konkursu im. Ady Sari w Nowym Sączu, a w 2000 otrzymał nominację do nagrody im. ks. Piotra Wawrzyniaka dla Wybitnych Wielkopolan w kategorii „Nadzieja Wielkopolski”. W roku 2004 otrzymał nagrodę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego w kategorii „Młody Pozytywista”. W latach 2003-2009 roku pełnił funkcję Prezesa Fundacji im. Antoniny Kaweckiej, która była organizatorem m.in. cyklu koncertów „Akademia Pieśni Polskiej” na zamku w Kórniku oraz „Poznańskiego Festiwalu Mozartowskiego”. Współpracuje między innymi z Opera Nova w Bydgoszczy, Operą Bałtycką w Gdańsku, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Filharmonią Poznańską, Kaliską, Sudecką i filharmonią w Wałbrzychu. W swoim repertuarze posiada również pozycje oratoryjno-kantatowe takie jak Pasja wg św. Jana J.S. Bacha, Msza koronacyjna W. A. Mozarta, Messa di Gloria Pucciniego, Misa Criolla Ramireza czy Carmina Burana Orffa. Brał udział w licznych tournée Teatru Wielkiego m.in. w Niemczech, Francji, Belgii, Luksemburgu.

Bas – Rafał Korpik – ukończył Wydział Wokalno-Aktorski poznańskiej Akademii Muzycznej w klasie Eugeniusza Zdańskiego (1995), uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych, m.in. przez Ryszarda Karczykowskiego i Eugeniusza Nesterenko. W sezonie artystycznym 1995/1996 był solistą Opery i Operetki na Zamku w Szczecinie. Na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu zadebiutował w 1995 partią Zbigniewa w Strasznym dworze Moniuszki i od tego czasu jest solistą tego teatru. W swoim repertuarze posiada następujące partie operowe: S. Moniuszko Straszny dwór – Zbigniew, Skołuba, Halka – Stolnik, Dziemba; R. Wagner, Śpiewacy norymberscy – Pogner, Parsifal – Titurel; G. Verdi Nabucco – Zachariasz, Aida – Ramfis, Macbeth – Banco, Rigoletto – Sparafucile; P. Czajkowski Eugeniusz Oniegin – Gremin; M. Musorgski Borys Godunow – Warłaam; W.A. Mozart Czarodziejski flet – Sarastro, Don Giovanni – Masetto, Komandor; G. Rossini Cyrulik sewilski – Don Basilio, G. Puccini Cyganeria – Colline. Wykonuje także repertuar oratoryjno-kantatowy, np. J. S. Bach Magnificat, G. Verdi, Missa da Requiem, W. A. Mozart, Requiem, Msza koronacyjna, G. G. Gorczycki, Completorium.

Akompaniament – Olga Lemko – pianistka, Doktor Sztuk Muzycznych. Pracuje w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego  w Poznaniu na stanowisku adiunkta, gdzie wychowuje i kształci kolejne pokolenia pianistów i wokalistów. Olga Lemko poświęciła swoje życie pracy korepetytora operowego. Na stałe pracuje w Teatrze Operowym im. S. Moniuszki w Poznaniu, jest współtwórcą i współwykonawcą wielu wspaniałych premier i spektakli baletowych i operowych.

Prowadzący – Piotr Izydorski

Organizatorzy – Miasto Luboń i Biblioteka Miejska w Luboniu

Partnerzy – Kom-Lub, LOSiR, Fundacja Zakłady Kórnicie, Katolicka Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. Franciszka Blachnickiego, Fundacja Siewca.