Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

Wykład: „Obóz Poggenburg – historia Elhanana Sombke”


W sierpniu 2023 r. Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie przygotowało wydarzenia mające na celu upamiętnienie 80 rocznicy likwidacji obozów pracy przymusowej dla Żydów w Kraju Warty.

Uczestnicy mogli skorzystać m.in. z bezpłatnego oprowadzania po wystawie „Obozy pracy przymusowej dla Żydów w Kraju Warty”.

W Bibliotece Miejskiej w Luboniu natomiast 10 sierpnia o godzinie 18.00 odbył się wykład „Obóz Poggenburg – historia Elhanana Sombke”. Adiunkt Muzeum Martyrologicznego Paulina Matuszewska umiejscowiła obóz na współczesnej mapie Miasta Lubonia i scharakteryzowała obozy pracy przymusowej dla Żydów w Kraju Warty. Podkreśliła do jakiej katorżniczej pracy zmuszani byli Żydzi przy budowaniu autostrad. W drugiej części spotkania zapoznała uczestników spotkania z sylwetką Elhanana Sombke, który w wieku 16 lat trafił do obozu pracy przymusowej, gdzie celem nazistów było „zużycie i zgładzenie”.

Paulina Matuszewska napisała książkę „Zużyj i zgładź = Use and kill : Elhanan Sombek więzień obozów pracy przymusowej dla Żydów

„Publikacja oparta na relacji byłego więźnia tzw. obozu autostradowego Reichsautobahn Poggenburg, jednego z wielu obozów pracy przymusowej dla Żydów jakie funkcjonowały w latach 1941 – 1943 w tzw. Kraju Warty. Autorem relacji jest Elhanan Sombek, który w wieku 16 lat trafił z rodzinnego Wielunia do obozu pracy w Żabikowie (niem. Poggenburg), gdzie zatrudniony był przy ciężkich robotach ziemnych.
„Użyj i zgładź” – to cytat zaczerpnięty ze wspomnień E. Sombka, będących świadectwem zagłady ukazującym brutalną politykę III Rzeszy wobec żydowskich robotników przymusowych, którzy mieli zostać eksterminowani poprzez pracę. Publikacja przedstawia historię człowieka, który jako jedyny ze swojej rodziny przeżył getto, obozy pracy, obozy koncentracyjne Auschwitz, Mauthausen i dopiero po 40 latach od tych wydarzeń postanowił przyjechać z Izraela do Polski i opowiedzieć o swoich przeżyciach.
Całość została opatrzona komentarzem historycznym począwszy od sytuacji Żydów w Kraju Warty po likwidację obozów pracy przymusowej dla Żydów i wiążącą się z tym deportacją więźniów do obozu Auschwitz-Birkenau.”

 

Na zdjęciu w tle widać scenę oraz wyświetloną powyżej prezentację. Przed sceną stoją dwie kobiety - Agnieszka Begier oraz Paulina Matuszewska. Na zdjęciu widać wpatrzonych w nie uczestników spotkania.

Na zdjęciu w tle widać scenę oraz wyświetloną powyżej prezentację. Przed sceną stoją dwie kobiety - Agnieszka Begier oraz Paulina Matuszewska. Na zdjęciu widać wpatrzonych w nie uczestników spotkania.

Około trzydziestoosobowa grupa ludzi słucha wykładu.

Na sali przed sceną stoi kobieta. Uczestnicy słuchają wykładu.