Biblioteka Miejska w Luboniu
PON-WT
12.00-19.00
ŚR-PT
8.00-15.00
SOBOTA
8.00-15.00

Przypominamy o przerwach technicznych, podczas których biblioteka jest zamknięta dla czytelników.
W poniedziałki i wtorki od 15.00 do 15.20, w pozostałe dni od 12.00 do 12.20.

Wykład „Kolejne pokolenie. Pamięć o tragedii II wojny światowej współcześnie.”


Za nami ostatni w tym semestrze wykład sekcji bibliotecznej dla słuchaczy ULTW. „Kolejne pokolenie. Pamięć o tragedii II wojny światowej współcześnie.” połączony ze spotkaniem z gościem specjalnymi – Małgorzatą Wryk. Autorka książki „Opowieść mojej mamy” przyjechała na zaproszenie adiunkt Pauliny Matuszewskiej.
Na początku zapoznaliśmy się z sylwetką Elhanana Sombke, którą przedstawiła Paulina Matuszewska. Przypominamy, że jest ona autorką książki „Zużyj i zgładź – Use and kill: Elhanan Sombek więzień obozów pracy przymusowej dla Żydów”, która jest dostępna w naszej bibliotece.
Następnie głos zabrała Małgorzata Wryk i opowiedziała nie tylko o tragicznych losach swoich rodziców i ich dążeniu do tego, aby przetrwać. Autorka zwróciła również uwagę na mowę nienawiści we współczesnych czasach i jej podobieństwie do haseł propagowanych podczas II Wojny Światowej. Pytania zadawane z sali dotyczyły przebaczenia, ludzkiej natury oraz tego, czy napisanie książki było formą terapii. To było wyjątkowe spotkanie z osobą, której rodzice byli naocznymi świadkami historii.
Dziękujemy bardzo za współpracę Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie w tym semestrze. A naszych Czytelników zapraszamy na kolejne wykłady po feriach zimowych.